Fioletowa Winda

L-kultura, L-polityka, L-życie

Biskupini z biskupową

Już za dwa dni pierwsza lesbijka zostanie wyświęcona na biskupa. Gdzie? Oczywiście w Szwecji.

55-letnia pastor Eva Brunne od wielu lat jawnie żyje w związku z kobietą i otwarcie mówi o sobie: „jestem lesbijką„. Jej partnerka, Gunilla Linden, również jest osobą duchowną. Razem wychowują 3-letniego synka.

Wyboru Brunne na biskupa Sztokholmu w ewangelicko-luterańskim Kościele Szwedzkim dokonano już w maju, ale uroczyste przejęcie urzędu nastąpi dopiero w najbliższą niedzielę, w Uppsali. Pani biskup zapowiada, że poświęci się obronie wykluczonych.

Wykluczonych, czyli lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów? Niekoniecznie. W Szwecji bowiem marginalizacja środowisk LGBT praktycznie nie istnieje. Być może chodzi jej o dostęp osób o homoseksualnej orientacji do najwyższych urzędów kościelnych. Przykład pierwszej les-biskup pokazuje, że o ile w tej materii pozostaje wiele do zrobienia, nie ma rzeczy niemożliwych.

Sukces Evy Brunne cieszy tym bardziej, że ewangelicko-luterański Kościół Szwedzki to największy kościół tego kraju. Należy do niego aż 75% Szwedów. Ma, w związku z tym, ogromną siłę opiniotwórczą.

Mam nadzieję, że kariera kościelna Brunne będzie pierwszą z serii, a nie jedyną. Życzę też sobie, by kiedyś doszło do tego, że żadna gazeta ani żaden portal o wyborze lesbijki na biskupa nie napisze. Będzie to znaczyło, że spowszedniałyśmy. I że jesteśmy normalne.

6 listopada 2009 - Posted by | Społeczeństwo | , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: