Fioletowa Winda

L-kultura, L-polityka, L-życie

Gorąca setka magazynu OUT (I) – Aleja zasłużonych

Jak co roku, w grudniowo-styczniowym numerze magazynu OUT opublikowana została gorąca setka osób związanych ze sceną LGBT. Wśród 100 postaci najbardziej zasłużonych dla środowisk lesbijsko-gejowskich Anno Domini 2009 znalazło się tylko 30 kobiet. Dziś zapraszam na pierwszą piątkę.


Na specjalne wyróżnienie zasłużyła sobie Wanda Sykes, uhonorowana w kategorii „komediant(ka) roku”. Oprócz tego, że gra dość wywrotową rolę w serialu „The new adventures of old Christine” (rozwiedzionej, heteroseksualnej kobiety, która bierze ślub ze swoją najlepszą przyjaciółką tylko po to, by dostać „zieloną kartę”), to jeszcze w związku z kampanią na rzecz odrzucenia słynnej „8 poprawki” wyautowała się publicznie na jednym z wieców zwolenników małżeństw homoseksualnych.

W tym miesiącu zadebiutowała z  własnym talk show – „The Wanda Sykes show”. Wróżę sukces. I życzę sukcesu.

Kolejne wyróżnienie otrzymała Cyndi Lauper, ogłoszona „Sojusznikiem(czką) roku”. Uhonorowano ją za szeroko zakrojone działania na rzecz osób o orientacji homoseksualnej: koncerty charytatywne, wystąpienia, domaganie się uznania zbrodni na homoseksualistach za zbrodnie nienawiści, a wreszcie założenie fundacji True Colors.

W tym roku organizacja Lauper stworzyła True Colors Residence, dom dla bezdomnej homoseksualistów od 18 do 24 roku życia, którzy znaleźli się na ulicy z powodu swojej orientacji seksualnej. Młodzież może w Rezydencji zamieszkać i zacząć życie od nowa.

Swoje miejsce w pierwszej setce znalazła też Kelly McGillis, amerykańska aktorka znana chociażby z ról w „Oskarżonych” czy „Top gun”. Ostatnio można było podziwiać ją w „The L Word”, w którym grała panią pułkownik bojącą się wyjść z szafy.

Na uwagę zasługuje fakt, że McGillis, mimo 52 lat, dopiero w tym roku przyznała się do homoseksualnej orientacji. Wcześniej miała trzech mężów, a z ostatnim rozwiodła się w 2002 roku.

Jako ciekawostkę mogę przytoczyć zabawne odniesienie do Kelly McGillis w książce Stelli Duffy „Calendar Girl”. Otóż przedstawiona jest tam ona jako ideał urody. Lesbijski ideał urody, dodam. I przypominam, że książka została napisana w 1994 roku, czyli 15 lat przed coming outem McGillis, gdy w najlepsze trwało jej trzecie małżeństwo…

Tammy Baldwin jest polityczką. Demokratką. Jest nawet członkinią amerykańskiego kongresu. No i jest też lesbijką. Ujawnienie sięw przypadku Baldwin mogło skończyć się załamaniem kariery, ona jednak nie wahała się ani chwili. Co więcej, jako pierwsza wyautowana lesbijka w kongresie odważnie walczy o legalizację małżeństw homoseksualnych. OUT wyróżnił ją również za zdecydowany sprzeciw wobec inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak, jeszcze za czasów prezydenta Busha.

Piątą kobietą na liście OUT jest w tym roku Sarah Waters. Cieszę się, że znalazła się na niej choćby dlatego, że zrobiono jej z tej okazji poniższe zdjęcie:

Ten rok literacki należał do Waters. Wydała nową powieść „The Little Stranger” (przetłumaczoną na polski jako „Ktoś we mnie”), została nominowana do nagrody Bookera i znalazła się wśród finalistów, a wreszcie poinformowała media, że powstaną kolejne dwa filmy na podstawie jej tekstów: „The Night Watch” (Pod osłoną nocy”) i „The Little Stranger” właśnie. Pięć wydanych książek i pięć obrazów na ich kanwie. Nieźle, pani Waters!

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Tak wygląda pierwsza wyróżniona piątka. Też nie możecie doczekać się następnej?

PS Wszystkie zdjęcia pochodzą z magazynu OUT, który jest raczej pismem dla mężczyzn 😉

18 listopada 2009 - Posted by | Scena | , , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: